لیست آثار مستند پژوهشگاهPDFچاپ

معرفی آثار مستند تولید شده در پژوهشگاه ابن سینا

 • انتخاب، 45 دقیقه، تولید مشترک پژوهشگاه ابن سینا و مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، 1384
  کارگردان: مرجانه دانه کار 
  موضوع سقط جنین و ابعاد گوناگون پزشکی، اخلاقی، حقوقی، فقهی، اجتماعی و روانی آن دستمایه ساخت این فیلم مستند قرار گرفته است. کارگردان کوشیده است تا با مصاحبه با صاحب نظران هر یک از حوزه ها و ارائه اطلاعاتی کامل، واکاوی دقیق و چند وجهی از این موضوع چالش انگیز ارائه دهد و با پرهیز از هرگونه پیش داوری، تصویر و توصیفی واقع نمایانه و بی طرفانه از موضوع نمایش ارائه دهد. از فصل های جذاب فیلم می توان به سکانسی اشاره کرد که به صورت مخفیانه فیلمبرداری شده است و واکنش یک پزشک را به درخواست سقط جنین نشان می دهد. 

 • اهداء گامت و جنین، 41 دقیقه، تولید مشترک پژوهشگاه ابن سینا و مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، 1384
  کارگردان: مرجانه دانه کار
  از جمله دستاوردهای مهم فن آوری های نوین پزشکی، فن آوری اهداء جنین و گامت در درمان ناباروری است. ناباروری از جمله معضلاتی است که بسیاری از زوج ها در سراسر جهان، از جمله ایران، با آن دست به گریبانند و اهداء گامت و جنین توانسته است مشکلات بسیاری از زوج ها را حل کند. البته، این فن آوری با چالش هایی نیز همراه است و به ویژه، در ایران، با توجه به بافت ویژه مذهبی- اخلاقی و نگرش ها و باروری مردم، این چالش ها ابعادی گسترده¬تر می یابد. مسائلی از جمله نسب، ارث، پذیرش اجتماعی این روش درمانی و ... از جمله این چالش هاست. فیلم " اهداء گامت و جنین، می کوشد تا ضمن معرفی این فن آوری نوین، ابعاد گوناگون حقوقی، فقهی، اخلاقی، اجتماعی و روانشناختی آن را روشن نماید و کارگردان، در این اثر نیز، ضمن ارائه اطلاعاتی دقیق و مبتنی بر پژوهش، دیدگاه های موافق و مخالف صاحب نظران در حوزه های گوناگون مرتبط با این موضوع را منعکس کرده است.  

 • رحم جایگزین، 35 دقیقه، تولید مشترک پژوهشگاه ابن سینا و مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی 1386
  کارگردان: اعظم نجفیان

   

  Download Video: MP4, WebM, Ogg
  HTML5 Video Player by VideoJS

   

  از دیگر دستاوردهای فن آوری های نوین پزشکی، روش کمک باروری «رحم جایگزین» است که به زوج های نابارور این فرصت را می دهد که در صورت ناتوانی مادر در حمل و نگهداری جنین، از کمک زنی دیگر برای حمل جنین تا زمان تولد بهره گیرند. این موضوع نیز، وجوه گوناگونی دارد و کارگردان این اثر نیز با درک ابعاد گسترده و گوناگون موضوع و چالش های ناشی از آن، کوشیده است تا با روایتی مستند- داستانی، ضمن معرفی این فن آوری پزشکی و همچنین، وجوه گوناگون اخلاقی، حقوقی، اجتماعی و روانی آن، با بهره گیری از نظرات کارشناسان و صاحب نظران، دغدغه ها، دلواپسی ها، تردیدها و امیدهای زنانی را بازتاباند که چه به عنوان مادر صاحب جنین و چه به عنوان مادر جایگزین، با این پدیده مواجه اند. فیلم توانسته است با بازسازی صحنه های مربوطه به این تردید ها و امیدها، روایت را جذاب تر و اثرگذارتر کند.  

 • خانه خلوت، 27 دقیقه، تولید مشترک پژوهشگاه ابن سینا و مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، 1387
   کارگردانان: فیما امامی، رضا دریانوش

   

  Download Video: MP4, WebM, Ogg
  HTML5 Video Player by VideoJS

   

  اگر چه امروزه، برای درمان ناباروری، روش های درمانی متعددی ابداع شده است، اما اغلب این روش ها بسیار هزینه بر و گرانند. سازندگان فیلم خانه خلوت در این اثر تلاش کرده اند تا ضمن طرح اهمیت و فراگیری ناباروری به عنوان یک بیماری، به ابعاد اقتصادی آن بپردازند. سازندگان این مستند، با تمرکز بر مساله بیمه و ناباروری، به اهمیت و ضرورت حمایت دولت وسازمان های بیمه از بیماران نابارور و چالش های پیرامون پوشش بیمه ای خدمات مربوط به درمان ناباروری پرداخته اند. در فصل هایی از این مستند، مشکلات اقتصادی و مالی بیماران نابارور را از زبان خودشان می شنویم و همچنین، صاحب نظران و مسئولان دلایل مخالفت و موافقت خود را با تحت پوشش بیمه قرار گرفتن درمان های ناباروری طرح می کنند.  

 • جالی خالی خانم یا آقای«ب»، 63 دقیقه، تولید مشترک پژوهشگاه ابن سینا و مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، 1388
  کارگردانان: فیما امامی، رضا دریانوش

   

  Download Video: MP4, WebM, Ogg
  HTML5 Video Player by VideoJS

   

  دورنمایه این اثر، زندگی یک زوج نابارور روستایی است که نداشتن فرزند آنها را به آستانه طلاق و فروپاشی زندگی خانوادگی کشانده است. فیلم سازان با ورود به زندگی این زوج و ارائه تصویری پر از جزئیات از محیط زندگی آنها، اثری چند لایه و روانکاوانه خلق کرده اند که ضمن طرح اهمیت مسآله ناباروری و تاثیر آن بر نهاد خانواده، تصویر نمونه ای از بافت فرهنگی محیط زندگی این زوج ارایه می دهد که می توان آن را به فرهنگ عمومی جامعه و خرده فرهنگ های بسیاری از شهرها و روستاهای کشور تعمیم داد. کارگردانان توانسته اند در قالب یک اثر مستند، روایتی داستانی و دراماتیک را ارائه دهند. این فیلم، ضمن واکاوی روانی و رفتاری این زوج نابارور، ابعاد اخلاقی و اجتماعی موضوع ناباروری را بی هیچ گونه تاکید و درشت نمایی طرح می کند.  

 • فصلی دیگر، 25 دقيقه، تولید پژوهشگاه ابن سینا، 1388
  كارگردان: ناديه جعفري
  پیشرفتهای دانش بشری، هر روز خبرهایی نویدبخش از دستاوردهای دانشمندان در عرصه های گوناگون علمی را در اختیار مردم جهان قرار میدهد . در این بین، فناوری های نوین در همه حوزه ها، دانش بشری را در جهت فراهم آوردن حداکثر رفاه و سلامت برای همه مردم به کار گرفته و گستره پیشرفت های علمی با شتابی شگفت انگیز هر روز وسعتی بیشتر می یابد. مستند فصلی دیگر گریزی است بر بخشی متفاوت از این دستاوردها.
  در فصلی دیگر با روایتی تاثیرگذار، از مقطعی از زندگی زوجی جوان همراه می شویم که در می یابند فرزندشان مبتلا به سرطان است.
  کارگردان کوشیده است با بازنمایی دشواری های چنین موقعیتی به تماشاگر یادآور شود که آنچه اغلب در مواجهه با این بیماری های ناتوان کننده و پیش از شروع درمان آن، مغفول می ماند، امید به زندگی، نگریستن به آینده و تلاش برای حفظ توان باروری بیماران است تا بتوانند پس از بهبود به روال معمول زندگی بازگردند. 
   
آخرین به روز رسانی در دوشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۰ ساعت ۱۴:۱۶
 
 

استخدام

جهت ثبت فرم آنلاین استخدام و در صورت بازبودن سیستم برای متقاضیان کار در پژوهشگاه ابن سینا و یا مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا، خواهشمند است به لینک زیر مراجعه فرمایید.

فرم استخدام

گروه پژوهشی جدید

آگهی
مهندسی بافت و پزشکی بازساختی

اخبار مهم

سرویس ایمیل

آگهی

ورود اعضای سایتآمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterامروز51
mod_vvisit_counterدیروز371
mod_vvisit_counterاین هفته781
mod_vvisit_counterاین ماه6251

حاضرین در سایت

 31 مهمان حاضر

لینک به سایت