صفحه اصلی معاونت پژوهش و فناوری مرکز نگهداری حیوانات آزمایشگاهی
مرکز نگهداری و پرورش حیوانات آزمایشگاهیPDFچاپ

از آنجا که تحقق هر پژوهش حیوانی صحیح، نیازمند دسترسی به تسهیلات مناسب کار با حیوانات آزمایشگاهی و از همه مهمتر حیواناتی سالم می باشد، نگهداری و پرورش برخی از حیوانات آزمایشگاهی مورد نیاز گروه های پژوهشی، در مکانی کاملاً مطابق با استانداردهای پرورش حیوانات آزمایشگاهی و با تجهیزات و امکاناتی پیشرفته و به روز، به منظور دستیابی به این امر صورت گرفته است. در این راستا مهمترین فعالیت هایی که در جهت رعایت اصول استاندارد پرورش و نگهداری حیوانات آزمایشگاهی در پژوهشگاه ابن سینا صورت می گیرند عبارتند از:

 1. بررسی روزانه حیوانات توسط کارشناس های بخش و قرنطینه نمودن موارد مشکوک به عارضه یا بیماری، جهت معاینه توسط دامپزشک
 2. انجام آزمایش های تشخیصی و کالبدشکافی حیوانات به منظور شناسایی بیماری های مسری یا غیر قابل درمان و متعاقباً حذف این حیوانات
 3. بهره مندی از داروخانه ای جامع و تخصصی و تجویز دارو، زیر نظر دامپزشک متخصص
 4. سم پاشی دوره ای حیوانات و تجهیزات جهت پیشگیری از آلودگی های قارچی، انگلی، باکتریایی و ویروسی با محلول های ضدعفونی کننده
 5. نظارت مستمر بر کیفیت غذا، آب آشامیدنی و بستر حیوانات با مد نظر قرار دادن اصول اولیه بهداشتی

مهمترین وظایف و محورهای فعالیت بخش حیوانات آزمایشگاهی پژوهشگاه ابن سینا در راستای ایفای نقش خود به عنوان یک واحد پشتیبان و خدماتی، در جهت نیل به اهداف پژوهشی و آموزشی مراکز تحقیقاتی و گروه های پژوهشی موجود در این پژوهشگاه عبارتند از:  

 1. نگهداری و پرورش حیوانات آزمایشگاهی مختلف (سویه های مختلف موش کوچک آزمایشگاهی، موش صحرایی و خرگوش) متناسب با نیاز مراکز تحقیقاتی
 2. اخذ انواع نمونه های بیولوژیک از حیوانات آزمایشگاهی (خون، سرم، پلاسما و ...) و بیوپسی از بافت های مختلف (مغز، قلب، کلیه، تیموس، طحال و ...)
 3. انجام انواع جراحی های ماکروسکوپی و میکروسکوپی در حیوانات آزمایشگاهی (اواریوهیسترکتومی، ارکیدکتومی، وازکتومی، پیوند بافت، انتقال جنین و ...)
 4. برگزاری کارگاه های تخصصی در جهت آموزش اخلاق و قوانین کار با حیوانات آزمایشگاهی برای دانشجویان و پرسنل پژوهشگاه و سایر مراکز تحقیقاتی

 

مدیر بخش حیوانات آزمایشگاهی:

کارشناسان مسئول:

 • فرهاد حسینی (Associate degree)
 • مرتضی فاراب (.B.Sc)

 

آخرین به روز رسانی در پنجشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۰ ساعت ۱۵:۴۸
 
 

مرکز رشد

آگهی
ما مصمم هستیم تا در حوزه فناوری سلامت همواره پیشرو و نوآور بوده و با تعالی گرایی و هم افزایی متناسب با نیاز کشور بالاترین سطح رشد را در موفقیت های تجاری در بازار داخلی و خارجی داشته باشیم.

استخدام

جهت ثبت فرم آنلاین استخدام و در صورت بازبودن سیستم برای متقاضیان کار در پژوهشگاه ابن سینا و یا مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا، خواهشمند است به لینک زیر مراجعه فرمایید.

فرم استخدام

گروه پژوهشی جدید

آگهی
مهندسی بافت و پزشکی بازساختی

اخبار مهم

سرویس ایمیل

آگهی

ورود اعضای سایتآمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterامروز142
mod_vvisit_counterدیروز238
mod_vvisit_counterاین هفته1660
mod_vvisit_counterاین ماه6776

حاضرین در سایت

 13 مهمان حاضر

لینک به سایت