صفحه اصلی معاونت پژوهش و فناوری مرکز نگهداری حیوانات آزمایشگاهی
مرکز نگهداری و پرورش حیوانات آزمایشگاهیPDFچاپ

از آنجا که تحقق هر پژوهش حیوانی صحیح، نیازمند دسترسی به تسهیلات مناسب کار با حیوانات آزمایشگاهی و از همه مهمتر حیواناتی سالم می باشد، نگهداری و پرورش برخی از حیوانات آزمایشگاهی مورد نیاز گروه های پژوهشی، در مکانی کاملاً مطابق با استانداردهای پرورش حیوانات آزمایشگاهی و با تجهیزات و امکاناتی پیشرفته و به روز، به منظور دستیابی به این امر صورت گرفته است. در این راستا مهمترین فعالیت هایی که در جهت رعایت اصول استاندارد پرورش و نگهداری حیوانات آزمایشگاهی در پژوهشگاه ابن سینا صورت می گیرند عبارتند از:

 1. بررسی روزانه حیوانات توسط کارشناس های بخش و قرنطینه نمودن موارد مشکوک به عارضه یا بیماری، جهت معاینه توسط دامپزشک
 2. انجام آزمایش های تشخیصی و کالبدشکافی حیوانات به منظور شناسایی بیماری های مسری یا غیر قابل درمان و متعاقباً حذف این حیوانات
 3. بهره مندی از داروخانه ای جامع و تخصصی و تجویز دارو، زیر نظر دامپزشک متخصص
 4. سم پاشی دوره ای حیوانات و تجهیزات جهت پیشگیری از آلودگی های قارچی، انگلی، باکتریایی و ویروسی با محلول های ضدعفونی کننده
 5. نظارت مستمر بر کیفیت غذا، آب آشامیدنی و بستر حیوانات با مد نظر قرار دادن اصول اولیه بهداشتی

مهمترین وظایف و محورهای فعالیت بخش حیوانات آزمایشگاهی پژوهشگاه ابن سینا در راستای ایفای نقش خود به عنوان یک واحد پشتیبان و خدماتی، در جهت نیل به اهداف پژوهشی و آموزشی مراکز تحقیقاتی و گروه های پژوهشی موجود در این پژوهشگاه عبارتند از:  

 1. نگهداری و پرورش حیوانات آزمایشگاهی مختلف (سویه های مختلف موش کوچک آزمایشگاهی، موش صحرایی و خرگوش) متناسب با نیاز مراکز تحقیقاتی
 2. اخذ انواع نمونه های بیولوژیک از حیوانات آزمایشگاهی (خون، سرم، پلاسما و ...) و بیوپسی از بافت های مختلف (مغز، قلب، کلیه، تیموس، طحال و ...)
 3. انجام انواع جراحی های ماکروسکوپی و میکروسکوپی در حیوانات آزمایشگاهی (اواریوهیسترکتومی، ارکیدکتومی، وازکتومی، پیوند بافت، انتقال جنین و ...)
 4. برگزاری کارگاه های تخصصی در جهت آموزش اخلاق و قوانین کار با حیوانات آزمایشگاهی برای دانشجویان و پرسنل پژوهشگاه و سایر مراکز تحقیقاتی

 

مدیر بخش حیوانات آزمایشگاهی:

کارشناسان مسئول:

 • فرهاد حسینی (Associate degree)
 • مرتضی فاراب (.B.Sc)

 

آخرین به روز رسانی در پنجشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۰ ساعت ۱۵:۴۸
 
 

صندوق حمایت

حمایت مالی از
تحقیقات واکسن سرطان

شماره کارت 6104337980162224، بانک ملت به نام پژوهشگاه ابن سینا

ادامه مطلب ...

مرکز رشد

آگهی
ما مصمم هستیم تا در حوزه فناوری سلامت همواره پیشرو و نوآور بوده و با تعالی گرایی و هم افزایی متناسب با نیاز کشور بالاترین سطح رشد را در موفقیت های تجاری در بازار داخلی و خارجی داشته باشیم.

استخدام

جهت ثبت فرم آنلاین استخدام و در صورت بازبودن سیستم برای متقاضیان کار در پژوهشگاه ابن سینا و یا مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا، خواهشمند است به لینک زیر مراجعه فرمایید.

فرم استخدام

گروه پژوهشی جدید

آگهی
مهندسی بافت و پزشکی بازساختی

اخبار مهم

سرویس ایمیل

آگهی

ورود اعضای سایتآمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterامروز249
mod_vvisit_counterدیروز305
mod_vvisit_counterاین هفته1807
mod_vvisit_counterاین ماه3041

حاضرین در سایت

 9 مهمان حاضر

لینک به سایت